Bokningssidan för höstterminen är öppen!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Seniorgympa

Träna för aktivt liv

 

Rekommenderad ålder

60+ år

 

Träningsmängd vår- & hösttermin

60 min

12 träningstillfällen 

 

Träningen

Seniorgympa är anpassat för lite äldre personer, personer som inte är så vana vid att träna, eller personer som inte tränar lika mycket längre.

 

Vi startar med en kortare samling och bygger sedan en redskapsbana tillsammans. Därefter kör vi igång med en uppvärmning på 8-10 min där vi går, joggar samt fokuserar på uppvärmningsövningar med pulshöjande steg, armar, axlar och allmän rörlighet som exempel. Därefter gör vi redskapsbanan cirka 10-12 varv, om någon övning inte känns okej kan man hoppa över den. Vi avslutar med en nedvarvning på 5 min tillsammans. 

 

 

Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Falu GK, 22/09 12:39 
Falu GK, 21/06 11:03 
Falu GK, 01/05 22:36 
Falu GK, 02/12 22:54 
 
Besök oss på Facebook
Våra partners